Ціни на оренду в Києві зима
Колажі (тут і далі): Микита Шклярук

Кінець осені — початок грудня є сезоном, коли ціни на ринку нерухомості йдуть на спад. Однак по київському ринку це навряд чи відчутно. Так, за статистикою сайту M2bomber, середня ціна на оренду квартир у столиці сягає 17 500 грн. Це майже на 6000 грн більше ніж вартість наймання житла в травні 2023-го.

За пів року ціни на оренду стрибнули на 45%,

Чому так сталося? Чи будуть ціни рости далі? Розбиралися з Наталією Дон, спеціалістом з нерухомості із 20-річним досвідом.

Що відбувалося з цінами на оренду за пів року?

Літо — традиційно спекотний сезон для оренди та купівлі житла. Цього літа через мінімальну кількість обстрілів, довгий світловий день у людей була можливість ходити й обирати нерухомість. Тож на ринку був попит, отже, була й пропозиція. 

Наталія каже, що пік цін на оренду припав на серпень та вересень. Це період, коли людям найзручніше переїжджати та заїжджати у нові квартири. Саме в ці місяці орендують найбільше та найчастіше.

Зараз, за спостереженнями спеціаліста, ціни пішли на спад — на 15-20%. До кінця лютого через погоду значного попиту на оренду не буде, тож вартість оренди може залишитися на тому ж рівні. Однак Наталія прогнозує, що ринок почне оживати з настанням березня. Тоді ж можуть вирости ціни.

Які квартири для оренди мають попит?

  • зручне транспортне розгалуження
  • якісний ремонт та комфортні умови
  • інфраструктура навколо

Найдорожчими районами залишаються Печерський — 26 800 грн за однокімнатну в місяць, Шевченківський та Голосіївський —  по 15 000 грн (дані за жовтень 2023 року).

Статистика ЛУН

Найдешевший — Деснянський та Святошинський, 7 500 грн та 10 000 грн відповідно.

Також, за словами Наталії, є попит на житло у Харківському масиві. Його часто обирають переселенці зі сходу.

А що з купівлею?

Літо теж було сприятливим для продажу нерухомості. Але в кінці вересня стало відчутно, що тенденція погіршується. Осінь, зміна погоди впливає на те, що люди мають менше змоги визначатися з житлом. Отже, на ринку зменшується попит.

З того моменту ринок нерухомості буквально застиг. З нього пішли люди, які хотіли купити квартири. На первинному ринку здача будинків теж практично зупинилася. 

“За жовтень Київ прийняв три чи чотири будинки, що для столиці нонсенс. Фактично на ринку немає хороших пропозицій. А ті, що є, не відповідають запитам за якістю”, — пояснює Наталія.

Статистика ЛУН

Стагнація первинного ринку вплинула на ціни на вторинному ринку. “Ринок [купівлі нерухомості] не зріс у ціні, але й не зменшився”, — пояснює спеціалістка. Так, середня вартість однокімнатної квартири на вторинці залишається на рівні еквіваленту $50 000. 

Що буде з цінами у 2024 році?

Якщо курс долара зросте — зростуть і ціни. У Держбюджеті закладають курс на рівні 40,7 грн/дол. За словами Наталії, “це дуже позначиться на ринку нерухомості”:

“Уявіть: сьогодні квартира коштує 1 875 000 грн ($50 000). Наступного року вона вже коштуватиме 2 035 000 грн”.

Збільшення ціни нерухомості на первинці спровокує збільшення ціни й на вторинці. 

Спеціалістка прогнозує, що покупці проситимуть про поступки, а продавці будуть змушені на них йти. Спочатку продаватимуться ті квартири, де продавці будуть зменшувати ціни, а вже потім інші. Тому спеціалістка радить не чекати, а купувати квартири саме зараз. 

Щодо оренди, то вона мало залежатиме від курсу долара, більше — від кількості охочих поселитися в Києві. Якщо буде попит, виростуть й ціни.

У Києві горять ціни на оренду квартир. Нерухомість відродилася?