Алкоголь та алкоголізм
Колажі: Микита Шклярук

З початком повномасштабного вторгнення 28% українців почали частіше вживати алкоголь.

Для 16% респондентів вживання алкоголю є важливим способом розслабитись та відпочити. 28% опитаних зізнаються, що збільшили вживання алкоголю після початку повномасштабної війни, а 26% кажуть, що зараз вживають алкоголю більше, ніж до війни,

Навіть попри війну, для українців алкоголь часто сприймається як норма — щоб розслабитися, підтримати святкування дня народження, випити “50 грамів для здоров’я”.

Тільки алкоголь дуже небезпечний, адже навіть просте вживання може призвести до алкоголізму. Про проблему алкоголю та алкоголізму в Україні розповідає Діана Полякова, лікар-психіатр, клініка психіатрії та психотерапії Dr. Zhyvago.

Діана Полякова, лікар-психіатр

Чому в суспільстві заведено пити алкоголь?

У багатьох культурах алкоголь є частиною обрядів та ритуалів. Це формує уявлення, начебто соціальні контакти та взаємодія відбуваються завдяки алкоголю. Тому він тримається з покоління в покоління. У рекламах алкоголь позиціонується як частина “веселого, наповненого” життя. Це частина створеного образу, який багатьом цікавий.

Більшість проблем з алкоголем починаються із вживання в соціальних групах, де це є чимось нормальним, ритуалом взаємодії, який дає відчуття прийняття в групі.  

Цікавий факт. Якщо у суспільстві високий рівень стресу, там високий рівень споживання алкоголю, адже його використовують як простий спосіб зняття цього стресу та розслаблення.

Науковці говорять, що немає безпечних доз алкоголю. За рекомендаціями ВООЗ організм здатний виводити без згубного впливу 25 мл 40% напою, або 100 мл вина. Важливо розуміти, що кожен з нас має власний рівень толерантності, тому не можна сказати, що це цілком безпечно.

Що не так з алкоголем

Алкоголь впливає на судинну стінку, роблячи її вразливою, що підвищує ризик інфаркту, гіпертонічної хвороби, аритмій тощо. Особливо небезпечно вживати алкоголь на морозі, а потім заходити в тепле приміщення. Вживання навіть невеликої кількості алкоголю підвищує рівень цукру в крові, а зловживання алкоголем призводить до панкреатиту, виразок шлунково-кишкового тракту та гастриту. Також пригнічується центральна нервова система — порушується координація, мовлення, загальмовуються реакції. Зловживання алкоголем призводить до порушень обміну в печінці й з часом до цирозу печінки, жирової інфільтрації та інших захворювань печінки.

Багато людей використовують алкоголь для покращення настрою та розслаблення перед сном. Але насправді це міф. Алкоголь є “депресантом”, і навіть якщо покращує настрій на короткий період часу “легкого” сп’яніння, то далі посилює депресивні думки, знижує настрій ще більше, що відчувається на ранок. 

Те ж саме з розслабленням – алкоголь посилює тривожність, може посилити прояви панічних атак або зробити їх частішими. Також і сон стає більш тривожним: на фоні алкоголю частіше сняться жахи та сон стає переривчастим.

Тривале вживання алкоголю ушкоджує нервові клітини, викликаючи порушення пам’яті, уваги, зниження когнітивних функцій, що проявляється на працездатності. 

Як алкоголь впливає на організм

Що таке алкоголізм та де межа?

Алкоголізм — це захворювання, психічний розлад, за якого є потяг вживати будь-які напої, які містять етанол. 

Якщо просте випивання в соціумі в різних ситуаціях — наприклад, за вечерею, на святкуваннях, — є контрольованим і не несе загрози, то з алкоголізмом все інакше. Алкогольна хвороба призводить до:

  • формування соціальних проблем — конфліктів вдома, на роботі, загалом у соціумі;
  • порушення працездатності чи неможливість виконати задачі; 
  • втрата контролю дози випитого.

Людина з алкоголізмом регулярно перепиває, взаємодіє з іншими саме з метою вживання і втрачає інтерес до спілкування без алкоголю. Вона потребує підвищення дози для досягнення сп’яніння.

Які види алкоголізму існують?

Існує багато видів алкоголізму. Важливо виокремити жіночий та дитячий алкоголізм, адже їхній рівень невпинно зростає у всіх країнах.

Також є соціальний алкоголізм – коли вживають надмірну кількість алкоголю під час соціальних заходів. Це часто сприймають як “традицію” і не усвідомлюють згубний вплив алкоголю повною мірою.

Факти про алкоголізм

  • є генетична схильність до розвитку залежності; 
  • деякі люди починають зловживати алкоголь через інші ментальні проблеми; 
  • в родині, де є залежний від алкоголю, страждають всі — і сам залежний, і його партнер/ка, а також діти. Навіть розроблені підходи для допомоги людям, які виросли з батьками, які зловживали алкоголем;
  • багато нещасних випадків могли просто не відбутися, якби їх учасники не були під впливом алкоголю.

Міфи про алкоголізм 

  1. “Алкоголізм мають лише слабаки”.
    Це засновано на міфі, що зловживання — це лише питання волі чи “характеру”. Але алкоголізм – це хвороба, яка потребує лікування. 
  2. Слабоалкогольні напої не викликають залежності й не можуть призводити до алкоголізму.
    Але це на так. Виділяють “пивний” алкоголізм, який швидко розвивається, а також часто виникає у молоді й включає всі стадії алкогольної хвороби. Тут можна говорити  про те, що суспільство впливає на людину, коли в компанії людей пропонують випити "для настрою", наполягають коли людина відмовляється. Але кожна людина індивідуальна, і толерантність до алкоголю також.

Як лікувати алкоголізм

До чого може призвести алкоголізм

Коли потреба в алкоголі стає фізичною, а потім і психологічною, родина та соціальна відповідальність відходять на другий план. У родині виникають суперечки через вживання. 

Алкоголь підвищує ризик домашнього насилля, як фізичного, так і емоційного. У таких родин зазвичай нижчий соціальний рівень через надмірні витрати на алкоголь та зниження працездатності. Неможливість тривало лишатися працездатним призводить до безробіття. 

Діти в такій родині переносять депресію, частіше є тривожними, мають знижену самооцінку, почуваються соціально ізольованими. 

Як лікують алкоголізм?

Лікування потребує комплексного підходу і підбирається індивідуально, а також залежно від стадії хвороби. 

  1. Психологічна допомога

Мотиваційне інтерв’ю та програма “12 кроків” дозволяють почати працювати над проблемою, розібратися в причинах та розвинути навички саморегуляції та контролю, подолання стресу без алкоголю. Психотерапія дозволяє працювати над іншими аспектами – особистісними, стосунковими, та супутніми розладами – депресією, тривожністю тощо.

  1. Медикаментозна терапія 

Лікар-психіатр лікує супутні ментальні розлади, також може бути рекомендована дезінтоксикаційна терапія. Ще існує специфічна терапія для профілактики вживання алкоголю в майбутньому, яка проводиться під контролем лікаря-нарколога.

Корисно відвідувати групи анонімних алкоголіків. Оскільки шлях зцілення є складним, підтримка однодумців допомагає триматися та мати можливість поговорити з тими, хто розуміє цю боротьбу. Також серед таких людей можна знайти того, кому можна подзвонити в часі сильної тяги до випивки, щоб підтримали, не засудили й допомогли втриматися від вживання. 

У деяких випадках рекомендованими є реабілітаційні програми, зокрема стаціонарні, що дозволяють пройти найскладніший шлях, початок зцілення під цілодобовим наглядом спеціалістів

Пам’ятайте: алкоголізм є виліковним, хоч потребує багато сил і підтримки на цьому шляху.

Це заклади, що відкрилися у Києві в лютому