Стрес у тварин: як допомогти своєму улюбленцю під час війни
Ілюстрації: Шклярук Микита

Війна впливає не лише на життя людей, а й на тварин. Вони втрачають свої родини, будинки, потрапляють під обстріли та завали, страждають від гучних звуків сирен, вибухів та ракет. 

«Наш Київ» поспілкувався із Рією Смульською – експерткою з поведінки тварин, та Анною Калініною – ветеринарною лікаркою. Вони розповіли про те, як тварини переживають стрес в умовах війни, чи не переростає це у ПТСР, та як їм у цьому зарадити. 

Що таке стрес та чи буває він у тварин

Стрес – це стан, який викликає ланцюжок біохімічних реакцій в організмі. Він може проявлятись по-різному в залежності від обставин та конкретної тварини. 

Як проявляється стрес у собак

  • надмірна вокалізація (тоненький свист, гавкання тощо)
  • хаотичне бігання
  • обтрушування тіла, яке не пов’язано з тим, що собака мокрий
  • позіхання
  • надмірна слинотеча
  • замісна поведінка, коли собака намагається зосередитись на чомусь іншому (вилизування себе або господаря, обнюхування землі)
  • широко відкриті очі (видно білок)
  • притиснуті вуха до голови
  • активне шумне дихання, попри те, що собака не бігав
  • різке посилення випадіння шерсті
  • зміна пози тварини: собака намагається ніби зменшитись, притискає до себе хвіст, втягує шию і пригинається до землі
  • раптове сечовипускання
  • відмова від води та їжі

Як проявляється стрес у котів

Коти приховують стрес та біль, однак за певними ознаками його можна розпізнати:

  • зміни в поведінці (дряпають предмети, на які раніше не звертали уваги, перестають ходити у лоток, просять більше їжі або зовсім від неї відмовляються)
  • небажання йти на контакт з господарем
  • облизування носа
  • нудота або діарея.

Що робити, якщо домашній улюбленець почав боятись гучних звуків

Зооактивісти ще в мирний час говорили про заборону феєрверків та салютів, оскільки через гучний звук їх бояться собаки. Зараз такими подразниками стали вибухи та звуки сирени. Як наслідок, домашній улюбленець може почати лякатись усіх гучних звуків: грози, шуму від авто, яке проїхало поруч, звуку літака

Що з цим робити?

  1. Потрібно подбати про безпеку тварини. Для цього варто придбати якісну та відповідну за розміром амуніцію. Найчастіше через гучні вибухи тварини лякаються, зриваються з повідця або вилізають з ошийника та тікають. Для безпеки й здоров’я, краще обирати анатомічну шлею замість ошийника – вона надійніше сидить на тварині та не завдасть їй травм під час різких ривків.
  2. Тварину варто чипувати та прикріпити до ошийника металевий адресник — на випадок її втечі. Якщо собака метис або безпородний, то обов’язково треба вдягати на нього щось яскраве. Це дасть розуміння, що пес домашній та йому потрібна допомога. 
  3. Якщо тварина перебуває в стресі та боїться, можна подумати про заспокійливі засоби. Але без самолікування. Обов’язково треба порадитись з ветеринаром та правильно протестувати препарат, щоб на нього не було алергії. 
  4. Ще один з варіантів, який радить Рія Смульська, щоб зняти стрес у тварини — це провести з нею сеанси розслаблення Ttach. Ця методика підходить що для людей, що для тварин. 

Довідка: Масаж Ttach (ТіТач) є профілактичним і лікувальним методом, що дозволяє усунути занепокоєння, купірувати розвиток нервових розладів, допомогти собаці відновитися після нервових потрясінь, прискорити або посилити соціалізацію, усунути больові відчуття, зокрема  в процесі реабілітації. Вона не має протипоказів. 

Техніка ТіТач складається з двох основних модулів: 

  • спокійний — невеликий масаж всіх ділянок тіла й областей пролягання нервових вузлів.
  • туге бинтування, що дає собаці постійне відчуття здавлювання.

Переваги методики в тому, що її можна застосовувати самостійно  завдяки відеороликам. Також методиці навчають сертифіковані тренери. 

Як заспокоїти тварину під час повітряної тривоги чи обстрілів

Перш за все, варто підготувати комфортне місце там, де буде менше чути звук з вулиці, і заздалегідь привчити до нього тварину. Для цього на місці можна давати тварини смаколики. Як варіант, це може бути зона у ванній кімнаті, під ванною, у глибокій шафі чи десь за кріслом. 

На жаль, якщо у тварини вже сформувалась звукова фобія, то майже неможливо зробити так, щоб у неї не було жодної реакції. Тож головне завдання господаря — утримувати тварину в максимально спокійному стані та допомогти відновитись після стресу.  

Важливо, що стрес у тварини може викликати і її господар. Ветеринарні лікарі порівнюють господаря та собаку з мамою та дитиною. Якщо нервує годувальниця, нервує і її дитина. До того ж собака здатний відчути стрес у людини за запахом. На нервах ми можемо активно гладити та обіймати свого улюбленця, адже хочемо показати, що ми поряд та боятись нічого. Але тварині це, навпаки, може зашкодити, адже вона перейме стрес власника і сама почне нервувати. Тож господарю варто постаратись заспокоїтись, менше метушитись та не утискати тварину, дати їй свободу та своє зручне місце. 

Якщо все ж хочеться погладити улюбленця, то погладжування має бути з м’яким тиском, як під час масажу, щоб вони могли зняти стрес. Рухи мають бути вздовж тіла тварини, спокійні та впевнені, а не активні й панічні. 

Чи буває ПТСР у тварин

Внаслідок агресії рф тварини голодують, отримують важкі травми та поведінкові розлади, серед яких є ПТСР (посттравматичний стресовий розлад). За словами ветеринарної лікарки Анни Калініної, цей діагноз іноді дуже важко поставити через схожість симптомів з іншими розладами або фобіями. ПТСР у тварин почали діагностувати останні 10 років і його все ще активно вивчають. Ключова ознака розладу – негайна, гостра реакція на травматичну подію. Зараз для українських тварин головним тригером є звук сирени, вибухів та свист ракет. Але на відміну від звукової фобії, собаки із ПТСР можуть проявляти страх і паніку навіть за відсутності тригера — наприклад, через спогади. У тварин формується асоціативний ряд через людей, запахи, звуки, які повертають тварину до стресового стану. 

Симптоми ПТСР виникають не одразу. Їхня тяжкість може змінюватись від полегшення до погіршення стану. Деякі тварини реабілітуються самостійно, а от іншим потрібна довічна допомога та лікування. Це залежить від генетичної схильності тварини до ПТСР (як і у людей).

Які ознаки ПТСР у тварин

  • наростання загальної тривожності тварини
  • намагання втекти від тригера
  • загострення агресивної поведінки
  • гавкіт на звуки, які викликають страх 
  • зміна у стосунках із власником (тварина або відсторонюється, або сильніше прив’язується)
  • панічні атаки (розширення зіниць, тремор, прискорене дихання та серцебиття, слинотеча, діарея, блювота).

Якщо у тварини проявилися будь-які з цих ознак, варто звернутися за допомогою до фахівця. ПТСР у людей лікує психіатр, у тварин за це відповідає ветлікар. Але щоб справді покращити стан улюбленця, потрібна командна робота власника, ветеринара та поведінкового експерта. 

Як допомогти тварині з ПТСР

Однією з порад є ведення щоденника тригерів, щоб встановити, на що реагує тварина. Потрібно зменшити чутливість до тригера, у випадку з вибухами — до звуку. Для цього у контрольованих умовах тварину треба привчати до різних звукових рівнів тригерного звуку і поступово нарощувати гучність. 

Рія Смульська уточнює: зі звуковими тригерами працювати складніше, бо власник не може контролювати всі звуки світу поза терапією. Коли улюбленець чує гучний звук десь на вулиці, то прогрес від терапії часто відкочується назад. Але все одно з цим треба працювати.

Найголовніше — улюбленець має інтегруватися у життя господаря, спокійно сприймати амуніцію, йти поруч, довіряти та почувати себе спокійно поруч з власником. У такому разі допомогти йому у стресовій ситуації буде простіше, а улюбленець матиме ресурс для очікування, коли все налагодиться. 

Текст: Олександра Шмарова

Ілюстрації: Микита Шклярук