Я почну з понеділка
Колаж: Микита Шклярук
“Я почну з понеділка”, “Почну з Нового року”, “Почну з нового місяця”

Чому ці установки не працюють? Як ставити собі цілі? Коли краще починати щось нове? Розповідає Єва Висоцька, коуч експертів і підприємців.

Єва Висоцька, коуч експертів і підприємців

“Я почну з понеділка”: чому це не працює

На мою думку, ця обіцянка не те щоб не працює. Скоріше вона стала мемом, який свідчить про те, що люди максимально відтягують момент починати щось нове. Це означає, що вони недостатньо вмотивовані для цього. Адже коли людина дійсно чогось дуже хоче, вона це реалізовує — байдуже, понеділок, дощ на вулиці чи ще якась перепона.

Звідки взагалі взялася ця обіцянка? Люди завжди роблять вибір у бік того, що легше реалізувати: 

Я зараз зроблю це, бо його не так важко виконати, а от з понеділка візьмуся за серйозну роботу.

Другий момент — людям хочеться знати, що у майбутньому їх щось чекає. Приміром, вони можуть добре провести вихідні, знаючи, що з понеділка почнеться навантаження. Вони наперед себе винагороджують за те, що робитимуть потім. 

Як правильно ставити цілі

Чому люди затягують з виконанням обіцянок

Це залежить від самої людини. Приміром, одні люди можуть не вірити в себе, у те, що вони здатні виконати обіцяне. Такі люди починають прокрастинувати, буквально змушують себе щось робити.

Вони ніби шланг, який тягнуть по газону.

Інші люди піддаються впливу оточення. Уявімо ситуацію: ви підписані на пʼятьох блогерів, які щоранку бігають. Ви також запланували почати бігати. Однак ця ціль — не ваша. Ви побачили, що інші бігають, і захотіли теж це почати. Однак хто сказав, що потрібно щоранку бігати?

Також деякі установки навʼязують батьки. Наприклад, під час поїздки на Різдво вони почали вам казати: “От, може, краще пошукати нову роботу, більш серйозну, ніж твій SMM?” І тоді у вашому to-do-списку зʼявляється пункт “знайти вакансії”. Через те, що насправді нова робота вам не потрібна, ви відкладаєте цей пошук.

Загалом люди часто прокрастинують, бо рухаються не в той бік.

Також досягати цілей заважає щось ззовні — суспільна думка, брак віри. Квітковий магазин легше відкрити тим, кого підтримують, аніж тим, у кого не вірять. 

Але ще на виконання цілей впливає власна дисциплінованість та сама ситуація. З одними речами людина може прокрастинувати,  з іншими — ні. 

Коли краще починати щось нове

Записуймо: на новий місяць, на дзеркальну дату, коли на будильнику буде 22:22… 

Звісно, ні. Апетит приходить під час їжі. Натхнення займатися спортом приходить у залі, натхнення малювати — за пензликом. 

Питання не в тому, коли щось починати. Питання в тому, як ввімкнути в собі дисциплінованість та розуміти, чи це точно ваша ціль. 

Не треба чекати слушної миті. Треба починати тоді, коли на це зʼявляється запит. 

Як мотивувати себе​​​​​​​

У коучингу є правило 72 годин. Якщо вам прийшло бажання, протягом трьох днів (краще — двох) ви робите бодай якусь дію у цьому напрямку. Це може бути щось мінімальне. Наприклад, для старту нового проєкту шукаєте його потенційну цільову аудиторію або аналізуєте конкурентів. Відкрити пошук в Інстаграмі, а не бездумно гортати стрічку — це вже крок до здійснення своєї мрії.

Як краще себе мотивувати

Знову ж таки, можна казати щоранку афірмації, говорити до себе в дзеркало чи читати мантри. Але якщо є те, що ви ніяк не починаєте робити, — це не допоможе. Потрібна допомога з боку — знайти, що зупиняє людину на шляху до мети. Коучи, психологи чи інші “провідники” можуть стати для цього у пригоді.

Як правильно ставити цілі

  1. Визначити, чи ви точно цього хочете.
  2. Ставити питання “Для чого вам ця ціль”?
  3. Ставити реалістичні цілі (починати з малого до великого). Наприклад, людина хоче заробляти 10 000 $, коли зараз заробляє 700 $. Така ціль виглядає нереалістично і буде демотивувати. Краще запланувати заробляти 1000 $, реалізувати цю ціль й далі поставити нову. 
  4. Ставити конкретні цілі. 

Як загалом ставляться та виконуються цілі? Мозок отримує відповідний сигнал Але він розуміє тільки конкретику.

Неправильно — поставити ціль “стати щасливішим”. Адже що це означає?
Правильно
— поставити ціль “зустріти партнера, який буде мене поважати та працюватиме у міжнародній компанії”.

Згодом, коли ви будете з кимось знайомитись, мозок згадуватиме ваші критерії та “чіплятиметься” за когось конкретного.