Як міцніє українська ІТ-освіта
ТЕКСТ: Богдана Смуток
Перспектива «увійти в IT» з кожним роком приваблювала українців все більше. Однак державні університети не завжди могли задовольнити вимоги студентів та їхніх майбутніх працедавців. Адже у 2021 році ЦЕВ повідомляв, що з 25 тис. випускників, які здобували ІТ-спеціальність, лише 12 тис. потрапляли на ринок праці. Аби компенсувати недосконалу якість державної освіти, українці шукали можливість отримати навички деінде і створювали попит на ІТ-курси та ІТ-школи. До повномасштабної війни понад 61 тис. наших співгромадян щорічно навчалися в закладах неформальної освіти.

Із початком активних бойових дій інтерес до ІТ-індустрії в українців не зник. Адже попри всі складнощі у 2022 році обсяг експорту комп’ютерних послуг в Україні зріс на 5,8% у порівнянні з 2021 роком. ІТ-індустрія забезпечила валютні надходження до української економіки в обсязі $7,35 млрд.

Отже, висновок: ІТ-сектор не втратив популярності серед громадян та викликає все більше інтересу. Тому рівень освіти у цій сфері — суттєвий чинник поступу індустрії.

«Наш Київ» розпитав гравців ринку ІТ-освіти про виклики, тенденції і проблеми, з якими вони стикаються.
Підготовка ІТ-фахівців має починатися зі школи. Однак ще 2021 року ЦЕВ зазначав, що у базових знаннях із математики за методологією PISA відставання України від розвинених країн складає 12%. А зараз і поготів: повітряні тривоги та онлайн-режим не сприяють поліпшенню навчання.

Після школи охочі стати айтівцями мають для цього кілька шляхів. Першим є університети. І хоча там і повинні давати сучасні знання, система вищої освіти в Україні має мінуси:

  • чимало студентів змушені поєднувати повноцінну роботу і навчання;
  • отримання якісної вищої освіти сконцентроване в «містах-хабах»;
  • частина учбових програм не відповідає потребам ринку.

Через усі перераховані недоліки певна категорія українців набуває знань у закладах неформальної освіти або на курсах. Туди ж звертаються і ІТ-фахівці, охочі вдосконалити кваліфікацію. Однією з ключових баз зростання неформальної освіти є великі ІТ-компанії. Вони запускають курси та програми у власних навчальних центрах, і звідси щорічно виходять тисячі нових фахівців.
ІТ-освіта в Україні: від школи до університету
Українська ІТ-індустрія бурхливо розвивалась напередодні повномасштабного російського вторгнення. Згідно з дослідженням Центру економічного відновлення за 2021 рік, щорічне зростання сектору в 2016–2020 роках складало близько 20%. Тоді у ЦЕВ стверджували, що одним із гальмівних чинників ще активнішого розвитку індустрії є відносно низька пропозиція нових ІТ-спеціалістів.
Війна не перешкода
ІТ-освіта в Україні: погляд рекрутера
Юлія Шмуля, директорка з рекрутингу в GlobalLogic, вважає, що проблеми ІТ-освіти України давно незмінні — нестача практичного навчання у вузах та завищені очікування від неформальних шкіл і курсів.
«Люди сподіваються, що по завершенню двомісячної програми можна претендувати на високооплачувану позицію в ІТ-компанії. Більшість же навчальних курсів можна розглядати як підґрунтя для подальшого саморозвитку»,пояснює Юлія Шмуля.
На думку експертки, зараз ІТ-галузь в Україні зростає не дуже стрімко. Це створює проблеми для спеціалістів-початківців.
«До прикладу, вважається, що найлегшою позицією для входу в IT є QA, тоді як, за різними підрахунками, на 3–5 девелоперів потрібен один QA. Тобто бачимо, що притік спеціалістів незбалансований і не узгоджений з попитом»,зазначає директорка з рекрутингу.
«Після російського вторгнення кількість вакансій для джунів без досвіду знизилася на 64% у квітні 2022-го порівняно з січнем того ж року (за торішнім травневим дослідженням DOU); зараз ці показники зросли ледь-ледь — з 52–56 вакансій для початківців у березні–квітні 2022 року до 70 вакансій в травні 2023-го», — пояснює Анна Черниш, Head of Product у Projector.
«Найпопулярнішими спеціальностями в ІТ серед наших студентів виявилися UI/UX Design, Project Management і Front-end. Це повʼязано, зокрема, і з кількістю вакансій на ринку, і з тим, що період від початку навчання до першої роботи займає порівняно менше часу»,зазначає Анна Черниш.
На її думку, для успішного здобування навичок в ІТ слід комбінувати принаймні два канали отримання знань і мати велику мотивацію.
Юлія Шмуля
директорка з рекрутингу у GlobalLogic
Анна Черниш
Head of Product у Projector
Як коментують ситуацію на ринку ІТ неформальні заклади освіти
В онлайн-інституті Projector найбільшою проблемою ІТ-освіти вважають працевлаштування випускників.
Вакансій для початківців поки значно менше, ніж самих фахівців. А їхня кількість тим часом зростає. Наприклад, у Projector попит на платні базові програми виріс майже втричі з початку повномасштабної війни. При цьому відсоток студентів, які після першого курсу продовжують вчитись і розвиватись, скоротився приблизно на 15%.
У Projector не планують зупинятися — навпаки, збільшуватимуть лінійку з програмування. Зокрема заплановано створити просунуті курси з опануванням нових професій на факультеті Development & Data Science та розвивати підприємницький напрям.
У Mate academy найбільшою проблемою ІТ-освіти вважають відсутність якісного практичного досвіду. Як зазначає співзасновниця цього edtech-стартапу Анна Апостол, для ефективного навчання у ВНЗ без практики в компаніях або без досвіду, наближеного до комерційного, студентам не обійтись. У закладі також зафіксували значне зростання попиту на ІТ-освіту.
«Ми спостерігали справжній спалах наприкінці літа — на початку осені 2022 року, тоді попит виріс в рази. Зараз ситуація з охочими так само ліпша, ніж до початку великої війни. І попит зберігається навіть попри погіршення ситуації на ринку праці з кількістю вакансій»,зауважує Анна Апостол.
Співзасновниця стартапу підтверджує, що відбір у Mate academy став ретельнішим.
«Наш фокус — випускати кандидатів лише з сильними техскілами, — пояснює Анна. — Мотивація лише заробити гроші — не наш випадок. У таких ситуаціях малоймовірно, що люди завершать наше навчання, а ми, своєю чергою, не будемо впевнені у випускниках і не зможемо сприяти їм у працевлаштуванні».
«Насамперед йдеться про базову потребу в безпеці студентів, викладачів, неушкодженість освітньої інфраструктури. Звідси похідні проблеми воєнного часу для системи освіти. Вона змушена функціонувати в режимі дуже швидких змін, адаптацій і планування в умовах невизначеності: потреба в релокації та нових приміщеннях, техніці, кадрах, ресурсах, фінансуванні тощо»,вважає Денис Гриньов, керівник освітніх програм в EPAM Україна та віцепрезидент з освітніх питань Асоціації ІТ України.
«На початку програми ми хвилювалися, що студенти будуть менш мотивовані (адже навчання безкоштовне), тож давали прогнози про 50% завершеності програм. Але ситуація виявилася іншою: студенти були дуже активні й залучені, 55 випускників отримали сертифікати за проходження курсу з усіма завданнями — тобто 74% усіх студентів», — розповідає Анна Черниш.
Денис Гриньов
керівник освітніх програм в EPAM Україна, віцепрезидент
з освітніх питань Асоціації ІТ України
Анна Апостол
співзасновниця edtech-стартапу Mate academy
ІТ-освіта в компаніях: що бачать гравці ринку
В ІТ-компанії EPAM, яка запускає власні курси та програми для підготовки майбутніх фахівців, вважають: війна тільки додала проблем царині освіти, яка й до цього була неідеальною.
В EPAM також відзначають посилений інтерес до ІТ-сфери серед українців. Однак, каже Денис Гриньов, не всі, хто починає навчатись на відповідних програмах, доходять до фінішу.

«Через війну і особливо через світову кризу перехід спеціалістів-початківців в ІТ-сферу змінився, він займає більше часу», — попереджає експерт та радить початківцям використати цей проміжок для підвищення кваліфікації. Існує достатньо безкоштовних програм для самонавчання, в EPAM це, наприклад, IT Fundamentals, яка не вимагає вхідних тестів, як раніше, і не обмежена в часі.
ІТ-Generation: як себе проявила державна програма з отримання освіти в ІТ
ІТ Generation — це освітній проєкт, який Мінцифри запустило влітку 2022 року. Він мав дати українцям, які ніколи не отримували ІТ-спеціальності та не працювали в цій сфері, можливість безоплатно навчатися новій професії.

Mate academy та Projector, партнери програми, стисло розповіли нам про досвід такої співпраці.

У Mate academy згадують: було декілька випадків, коли студенти кидали навчання на початку. Учні за програмою IT Generation навчались у власному темпі, тому терміни проходження курсів були різними. Хтось завершував їх за 4–6 місяців, хтось — за довший період.

У Projector про IT Generation відгукуються позитивно. На 74 місця для навчання в інституті охочі надіслали 15 347 заявок.
«Ще сім років тому я казав, що українська ІТ-освіта все більше й більше буде наповнюватись неформальними школами і закладами, які дають неформальну освіту в співпраці з бізнесом, і що виникатимуть нові університети. І ця тенденція триває, незважаючи на воєнний стан»,каже експерт.
«Але один головний фактор: зовсім нових. Тому що під впливом нових технологій, розвитку штучного інтелекту й автоматизації певних процесів деякі ролі просто можуть зникнути або трансформуватись. І до цього треба бути готовими»,наголошує експерт.
Максим Почебут
Chief Learning Officer, Sigma Software. Голова академічної ради SET University
Які ІТ-спеціалісти зараз найбільш затребувані в Україні
Максим Почебут, Chief Learning Officer у Sigma Software та голова академічної ради в SET University, поділився думками про тенденції в ІТ-освіті.
Зважаючи на популярність ІТ-індустрії, слід знати, яких фахівців зараз найбільше потребує ринок.

В EPAM говорять, що у 2022 році на позиції молодших спеціалістів найбільше найняли розробників, тестувальників, інженерів автоматизованого тестування та DevOps-фахівців.

У GlobalLogic тим часом вважають, що до найперспективніших позицій належать Python-інженер у комбінації з Data Science, DevOps, Java, Embedded, QA Automation. Також фокус змістився на досвідчених фахівців та фахівців з вузькою спеціалізацією — AutoSAR, AWS тощо.
Тенденції ІТ-освіти в майбутньому: чого чекати українцям
Максим Почебут вірить, що нинішня світова криза та рецесія в майбутньому мине, і це призведе до підйому в ІТ-індустрії та створить чергову хвилю потреби у нових ІТ-спеціалістах.
Почебут зазначає, що ІТ-освіта не тільки здійснюватиме підготовку початківців — вже наявні спеціалісти також постійно шукатимуть, як навчитись чогось нового.
Спецпроєкт реалізований за підтримки
German Marshall Fund