Технології,
що змінили світ
Розповідають гравці
українського IT-ринку
ТЕКСТ: Богдана Смуток, Владислав Бурда
«Наш Київ» розпитав гравців українського IT-ринку про те, які технології змінили світ загалом та їхнє життя зокрема.
Станіслав Стояцький
креативний директор Reface
Звичайно ж, таких технологій дуже багато. Напевно, сюди можна віднести і колесо, і пеніцилін, і AI, і електрокари. Та я би хотів зупинитись на дуже маленькій та навіть непомітній деталі, що з’явилась завдяки розвитку інтернету та мобільному зв’язку.

Це функція «переглянуто» у сервісах миттєвих повідомлень. Вона кардинально змінила як особисте спілкування, так і стосунки, додавши користувачам безліч причин для рефлексії та фрустрації. Миттєві повідомлення знищили бар’єри часу та простору, дозволяючи зв’язатися з будь-ким будь-де і будь-коли. Це зблизило друзів, родину та колег, зробило нові знайомства і комунікацію простішими. Функція «переглянуто» додала нового рівня цій динаміці сучасного спілкування.

З одного боку, вона сприяє прозорості, дозволяючи відправнику знати, що його повідомлення було переглянуто. З іншого, може призвести до напруження.

Очікування негайної відповіді після того, як повідомлення було «переглянуто», може призвести до непорозумінь. Вже «прочитано»? А чому одразу немає відповіді? Мене ігнорують? Чи адресат просто відволікся? Може, відповідь написана та просто забули натиснути «відправити»? А раптом трапилось щось серйозне і потрібна допомога?

Одне «прочитано» може викликати безліч внутрішніх питань, і нам всім треба навчитись жити з цим. Це привертає увагу до етикету спілкування та вимагає нового розуміння особистих кордонів. Мені здається, ця технологія уособлює подвійну природу інновацій, коли вони призводять як до спрощення та збагачення досвіду в якійсь сфері, так і до нових складностей у щоденному житті.
Зосереджусь на трьох ключових технологіях, які, на мій погляд, вплинули на світ та змінили його.

По-перше, це інтернет. Свого часу він об’єднав мільйони людей на планеті і уявити життя та людство без нього вже неможливо. Вперше у мене з’явився інтернет в гуртожитку КПІ, коли ми разом з одногрупниками скинулися грошима, щоби провести мережу ethernet у 1998 році. Вона поєднала кілька комп’ютерів — ми планували грати в ігри та змагатися. Через пів року наш сервер вже було під’єднано до провайдера, але доступ до інтернету був погодинний, недешевий та з дуже низькою швидкістю передачі даних.

З часом з’явився вже більш доступний інтернет з щомісячною абонплатою, але він залишався відносно повільним. Кардинально якісні зміни в наданні інтернет-послуг в Україні відбулися вже в «нульових» роках з появою оптичного інтернету.

Мої перші враження від користування інтернетом — це відчуття чогось фантастичного та відсутності кордонів. Ми всі активно користувалися ICQ-месенджером, через який можна було спілкуватися з будь-якою людиною з будь-якої точки земної кулі. На той момент у багатьох спілкування через ICQ було як хобі. Потім настала ера Skype з відео та інших месенджерів. Сьогодні онлайн-месенджери та соціальні мережі — це вже звичайний рутинний сервіс для кожного з нас, який неможливий без інтернету.

Друга річ — це поява смартфонів. Пригадаймо, як виглядав комп’ютер на початку 90-х. Це був громіздкий настільний девайс, а зараз у кожного з нас в кишені є смартфон, який повноцінно виконує функції ПК. Смартфон та мобільний інтернет змінили наші щоденні звички: ми прокидаємося вранці і перед першою кавою читаємо новини, перевіряємо робочу пошту, формуємо чергу денну тощо. Все це ми робимо через смартфон. У руках весь комплект робочого офісу від мобільного бенкінгу до фото- та відеокамери. Будь-що можна зробити з мобільного телефону. 30 років тому було складно уявити, наскільки мобільні девайси зазнають колосальних змін: від супутникових телефонів, кнопкових телефонів з монохромним дисплеєм до потужних комп’ютерів у вигляді смартфонів. Це технологічна революція, яка змінила світ раз і назавжди.

І третя річ — такий гібридний фактор, як пошукові інтернет-системи у поєднанні зі штучним інтелектом. Коли з’явився пошуковий енжін Google, можливості інтернету стали набагато більш доступними. Тепер необов’язково знати URL, щоби знайти необхідну інформацію в мережі, — і це стало драйвером появи багатьох нових бізнесів та змін у повсякденному житті. З виникненням штучного інтелекту і його додавання до можливостей пошукових систем усі наявні знання стають ще доступнішими в аналітичному вигляді. І це також революція. Мабуть, вона містить велику кількість ризиків, бо за відсутності критичного мислення у користувачів можлива підміна реальності за допомогою висновків штучного інтелекту. Один із викликів сьогодення — це навчитися обробляти та регулювати інформацію, що надходить від штучного інтелекту, — аби не потрапити до нього в пастку.
Степан Мітіш
віцепрезидент, голова EPAM Україна
Технології завжди стають каталізатором змін. Але навіть у світі, де про інновації читаєш ледь не щодня, перший iPhone все ж лишається символом епохи. Цей девайс не просто змінив світ — він переформував те, як ми сприймаємо технології і життя в цілому.

Досі з легкою ностальгією згадую той день 2007 року, коли Стів Джобс стояв на сцені і показував пристрій, що здавався водночас простим і магічним. Тоді ми, молоді ІТ-підприємці, зрозуміли: неймовірне справді можливо. І йдеться не лише про технології — це і сила презентації, яка поєднує логічне та емоційне, на яку ми дивилися розкривши рота. Це надає впевненості: ти розумієш, що із класним продуктом ти можеш змінити світ.

І наше сьогодні неможливо уявити без того, що прийшло разом з iPhone. Чимало звичних речей стали застосунками. Ми замовляємо машину в Uber, робимо покупки двома кліками, ведемо щоденники, спілкуємося з колегами і клієнтами, стежимо за показниками здоров’я, слухаємо музику та дивимося відео — усе в одному пристрої на долоні.

Ба більше, поява iPhone відновила романтику створення нового — інновацій, які виникають у «гаражних» компаніях, як колись починалась і сама Apple. Це стало новим зоряним часом для інді-девелоперів, які вкотре доводили, що навіть невелика команда здатні на видатні речі. Згадайте Rovio та їхні Angry Birds: маловідома група фінських розробників змусила весь світ жбурляти птахів у свиней. Evernote, WhatsApp, Instagram — лише кілька прикладів того, як доба iPhone відкрила і добу стартапів.

Бум соцмедіа — Facebook, Twitter, Instagram тощо — теж прямий наслідок випуску iPhone. Це змінило спосіб, яким люди спілкуються, діляться досвідом і навіть висловлюють себе. І водночас це те, що уможливило remote-friendly-підхід Railsware чи не від самого нашого заснування: ми лишаємося на звʼязку, де б не були, і водночас можемо працювати в комфортному режимі.

Але вплив новацій на наше життя не завжди однозначно позитивний. Поява iPhone значно змінила людську поведінку. Ми стали більш пов’язаними з віртуальним світом, іноді забуваючи про реальний. Нерідко бачу пари на побаченнях у кафе, де кожен більше дивиться у смартфон, аніж на партнера. І, само собою, це «залипання» особливо помітне серед дітей. Саме тому в нашій родині час, який наші діти проводять перед екранами, суворо регламентований. Так, зайняти малюка Ютубом доволі просто — але це абсолютно не рівноцінно часу, проведеному ним спільно з батьками.

Хай там як, поява iPhone не просто змінила технологічний ландшафт — це перевернуло наш спосіб життя. Це зразок того, як велика ідея трансформує не лише індустрію, але й звички кожної людини на планеті. І для нас в Railsware це лишається яскравим прикладом того, як сміливість, розум і технології спроможні створити щось неймовірне, що вплине на весь світ.
Сергій Корольов
керівний директор продуктової студії Railsware
Зараз всі говорять про штучний інтелект і про те, як він змінить світ, в чому я не сумніваюсь. Однак технологія, яка змінила світ і сильно вплинула на моє життя, це, насамперед, Global Positioning System (GPS), або система глобального позиціонування.

Саме завдяки цій технології ви можете визначити своє місцезнаходження на карті, прокласти маршрут з урахуванням дорожніх знаків, дозволених поворотів і заторів, знайти конкретні будинки й вулиці, визначні пам’ятки, кафе, лікарні, автозаправки та інші об’єкти інфраструктури, мандрувати незнайомими містами і країнами, планувати логістику тощо.

Як людина, яка часто подорожує (принаймні до ковіду і повномасштабного вторгнення рф), не уявляю, як це можна було б це зробити без GPS, оскільки будь-яке пересування було б доволі складним і довгим. З GPS та сервісами на його основі ви можете проїхати кілька міст і навіть країн, вдало спланувавши мандрівку. Під час подорожей завдяки GPS я викликаю таксі та користуюсь громадським транспортом, розраховую туристичні маршрути, замовляю доставку товарів з іншої частини країни чи материка, стежу за погодою, заторами, новинами. А найголовніше — завжди знаю, де перебуваю.

Є люди, які кепсько орієнтуються на місцевості. До таких людей я відношу й себе. Але з моменту, коли я почав користуватись смартфоном з GPS, ця проблема зникла з мого життя.
Олександр Краковецький
CEO DevRain, Ph.D.
Технологічний розвиток протягом останніх 30 років перетворив життя на захопливий калейдоскоп нововведень. Ця ера почалася з народження інтернету та надзвичайно швидкого зростання потужностей обчислювальної техніки. Нині, плетучи віртуальні нитки між нами, технології відкрили найрізноманітніші сфери для нових можливостей.

Гаджети стали не просто розкішшю, а важливими супутниками в різних напрямах нашого існування. Смартфони, надзвичайно мініатюрні універсальні помічники, здатні приймати і передавати будь-які дані — від найважливіших глобальних новин до детального розкладу громадського транспорту. Усе це в одному маленькому пристрої!

Технології також змінили наше сприйняття робочих інструментів. Планшети та ноутбуки перетворилися на мобільні робочі станції, де комфортно творити, навчатися та спілкуватися. Інтерфейси стали інтуїтивними, зрозумілими навіть тим, хто не є професіоналами у технологіях.

Прориви в медичних дослідженнях та діагностиці зробили з наукової фантастики реальність. Завдяки розробкам в області медичного імеджингу та 3D-моделювання лікарі отримали змогу поглянути вглиб органів та структур організму. Роботизовані системи дозволяють хірургам проводити операції з неймовірною точністю, телемедицина робить можливими консультації на великій відстані.

Освіта також перетворилася завдяки технологіям. Традиційні уроки у школах — вже не єдиний варіант. Онлайн-курси, вебінари та освітні платформи дозволяють навчатися у власному темпі та адаптувати навчання до своїх потреб.

Зростання технологічних можливостей відбилося й на споживанні та покупках. Ми можемо вибирати, порівнювати ціни, знаходити відгуки та замовляти товари зручно і результативно, користуючись смартфоном.
Технології також об’єднали світ культури та мистецтва. Митці отримали змогу ділитися своєю творчістю з аудиторією по всьому світу на цифрових платформах. Віртуальні виставки та концерти стали доступними для кожного.

Навіть в галузь оборони технології зробили внесок. Війна дронів, супутниковий інтернет та злиття військової техніки в єдину мережу — це лише деякі приклади.

Але, радіючи прогресу, важливо пам'ятати про відповідальне використання технологій. Їхні можливості безмежні, проте й вимагають обережності. Технології — це інструменти, які слід розумно використовувати, зберігаючи зв'язок із реальністю.
Ольга Шаповал
виконавча директорка «Харківського ІТ Кластеру»
Зараз ми перебуваємо в періоді цифрової революції, коли інтернет змінив повністю наш світ. Можемо навіть сказати, що його поява вплинула на всі напрями і сфери як економіки, так і життя людини. Саме інтернет як явище історичне і світове, привів у моє життя відеоконференцзв’язок.

Я пам’ятаю час, коли вперше встановив Skype, і для мене це була технологія, яка мала дуже велике значення. Справа у тім, що я весь час подорожую та часто перебуваю на відстані від сім’ї та інших близьких. А коли відеоконференцзв’язок з’явився, це допомогло залишатись ближчими. І особливо — завдяки можливості увімкнути камеру і бачити співбесідника.

Зараз, коли відеозв’язок повністю розповсюджений та працює з будь-якого пристрою, для мене дуже дивно, коли ми, наприклад, спілкуємось зі студентами або колегами через камери, а вони вимкнені.

Сама технологія з’явилась значно давніше, але тепер стала масовою. Вона допомагає перенести себе у віртуальний світ та встановити між співрозмовниками певний емпатичний зв’язок. Тому для мене це дуже важлива річ, адже вона вплинула на мою присутність у житті рідних людей.

Ще одним пунктом, який хочу висвітлити у контексті важливих технологій, є поява онлайн-освіти. Інтернет плюс якісний контент означає, що ми можемо навчати будь-де та за будь-яких обставин, що дало можливість охопити знаннями більшу кількість людей. І зараз, коли ми в стані війни, а перед цим переживали пандемію коронавірусу, це дозволило нам вистояти і рухатись уперед. Водночас ми продовжуємо розвивати свою індустрію та економіку загалом.
Максим Почебут
Chief Learning Officer у Sigma Software, голова академічної ради SET University
Було дуже важко обрати щось одне, адже зараз програмісти оточені величезною кількістю інструментів і технологій, без яких неодмінно було б тяжче, але про які зо два роки тому ми навіть не мріяли. Наприклад, той же GitHub Copilot (AI асистент з написання коду) чи ChatGPT.

Тому я звернув увагу на фундаментальні речі, на яких все тримається і з чого все почалось. З програмування я виділив кілька основ. Тому ось мій топ 5:
Вадим Ільченко
CTO у Edtech-стартапі Mate academy
IDE (integrated development environment). Якщо коротко, це просунуті редактори коду, які дуже спрощують розробку ПЗ. Хто писав код в Notepad (я один з таких), той мене зрозуміє. IDE кратно скоротило час на написання, тестування, відлагодження програм. Тут є підсвітка синтаксису, автодоповнення, інтеграція з середовищем розробки для кожної мови окремо, різні плагіни та багато іншого.
1.
VSC (version control systems). Це технологія, яка відслідковує всі зміни в проєкті і дозволяє кільком розробникам працювати одночасно навіть над одним і тим же файлом. Без цього ми б досі страждали і передавали свій код в архівах без можливості «відкотити» зміни.
2.
Docker (контейнери і віртуалізація). Підхід з упакуванням своєї програми в «контейнер» дав можливість ізолювати оточення і залежності, які необхідні програмі, і дозволив запускати її на будь-якій системі. Так, розробникам не потрібно тримати в системі компілятори / плагіни, щоб запустити якусь програму. Достатньо запустити «контейнер», і всі необхідні залежності встановляться вже всередині.
3.
AWS, Google Cloud, Azure (хмарні технології). Це був справді проривний крок із переходом від фізичних серверів до «серверів у хмарі». Більше не потрібно купувати, налаштовувати і підтримувати свій фізичний сервер. Такий підхід дозволяє обрати необхідну потужність сервера для будь-яких задач. Неважливо, треба захостити блог чи побудувати величезну платформу. А коли кількість користувачів росте, ви більше не біжите в паніці в магазин по новий сервер, а просто змінюєте конфігурацію того, що дає хмарний провайдер. Стало дуже легко докинути більше процесорів чи оперативки.
4.
Рух в OpenSource. Це мій особистий топ 1. Програми з відкритим вихідним кодом, безкоштовні для використання і копіювання, на мою думку, змінили фундаментальний підхід до розробки ПЗ. Один із способів, як стати кращим і вирости персонально — це допомагати іншим. Як це зазвичай працює? Ви вирішуєте якусь проблему, розумієте, що ваше рішення може бути корисним іншим людям, викладаєте свій код в OpenSource. Так ви можете легко поділитись своєю ідеєю зі світом, отримати коментарі і, що не менш важливо, ідеї покращень програми. Мати один загальний інструмент, котрий вирішує якусь проблему розробників, точно краще, ніж мати тисячі «закритих», які кожна компанія розробляє окремо. Той же React вийшов у світ як вирішення проблеми Фейсбука і став дуже корисним світу. Технологія б не отримала такого розвитку, якби нею не користувались сотні тисяч інших людей за межами компанії-розробника.

Крім того, розробляючи OpenSource ПЗ, ви отримуєте додаткову репутацію в світі розробників. Це точно дає суттєвий буст до кар’єрного зростання.

Є й інша сторона медалі: остаточна влада над OpenSource-проєктом фактично все ще перебуває в руках однієї людини чи компанії. Це призвело до скандалу leftpad (мініпакет, який додає 0 до початку рядка). Розробник в якийсь момент вирішив видалити його і «поламав» добру половину інших програм.

Особисто я рекомендував би кожному розробнику на якомусь етапі спробувати законтрибютити в OpenSource. Крім загального «допомогти світу стати краще» це дозволить ще й отримати код рев’ю від топових розробників із усього світу.
5.
Спецпроєкт реалізований за підтримки
German Marshall Fund